Pressmeddelande

Människorättsjuristen Théo Jaekel till Vinge

Vinge stärker sitt team Corporate Risk & Compliance med Théo Jaekel, människorättsjurist med specialinriktning på företagsansvar, för att möta den ökade efterfrågan inom hållbarhetsrådgivning.

Théo Jaekel kommer närmast från expertorganisationen Swedwatch där han i över fyra år arbetat med företagsgranskningar. Théo har genomfört en rad revisioner och fältstudier i framförallt södra Asien och Afrika med fokus på gruvindustrin, elektronikbranschen och offentliga upphandlingar. Med sin expertkunskap om FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter har Théo även utbildat företag, myndigheter och ideella organisationer i företagsansvar.

Parul Sharma, Head of CSR Compliance.säger om rekryteringen: – Utvecklingen inom området går väldigt snabbt. Det räcker inte att förhålla sig till nationella eller ens internationella regelverk. Den globala trenden inom hållbarhetsområdet visar tydligt hur lågkostnadsländer allt oftare antar strängare lokala lagstiftningar inom miljö och anti-korruption, med striktare tillsyn och hårda straff. Företag verksamma i högriskländer bör försäkra sig om att de trimmar in verksamheten till att ständigt se till att lagar och regler efterföljs och då är uppföljning av verksamheten en väldigt viktig del i hållbarhetsarbetet. Théo kommer med sin erfarenhet och kompetens ytterligare att vässa våra möjligheter och resurser att tillgodose det ökade behovet av rådgivning och uppföljning inom CSR-området.

Théo Jaekel, Senior Specialist: Human Rights and Supply Chain i Corporate Risk & Compliance teamet i Stockholm: – Hållbarhetsarbete är inte någon sidoverksamhet längre utan det måste flyttas in i kärnverksamheten hos företagen. Idag ställs det höga förväntningar på företag att följa såväl internationella ramverk som lokala lagar och regleringar. Från min tidigare granskande roll på Swedwatch vet jag hur fel det kan bli. På Vinge ser jag fram emot att istället hjälpa företagen att möta dagens och framtidens krav inom hållbarhetsområdet.

Utöver sitt arbete på Swedwatch undervisar även Théo i mänskliga rättigheter och företagsansvar på bland annat Stockholms universitet och har tidigare suttit i Transparency International Sveriges styrelse under flera år.

­­För ytterligare information;
Ulrika Åkervall Westin, kommunikationschef, 010 614 30 29, ulrika.westin@vinge.se

Relaterat

Vinge i topp i Legal 500 årliga ranking

Legal 500 har publicerat 2025 års ranking för EMEA, där Vinge återigen placerar sig bland de främsta affärsjuridiska byråerna i Sverige. Med totalt 70 rankingar – 21 för byrån och 49 individuella – är årets resultat ett tydligt kvitto på Vinges breda kompetens och djupa expertis. Bland höjdpunkterna finns 17 Tier 1-placeringar, 23 Leading Partners och 6 Hall of Fame-utmärkelser.

Vinge fortsatt i topp – starka placeringar i Chambers & Partners Europe Guide 2025

Chambers & Partners har offentliggjort sin årliga ranking för 2025, där Vinge befäster sin position som en av Nordens ledande affärsjuridiska byråer. Byrån får topplaceringar i 13 verksamhetsområden och utses till Leading Firm i Chambers & Partners Europe Guide 2025.

Oskar Arthur i The Seat

Nyligen tog Oskar Arthur, Chief Business Development Officer på Göteborgskontoret, plats i Vinges ledningsgrupp genom The Seat. På Vinge vill vi att alla medarbetare ska få chansen att växa, påverka och vara sig själva. Därför får en nyanställd möjlighet att delta i varje ledningsgruppsmöte, för att både få insikt i och bidra till beslut som formar vår verksamhet.