Uppdrag

3i Group plc, Innovationskapital och smac säljer NordNav Technologies AB

19 februari 2007

3i Group plc, InnovationsKapital, smac och övriga aktieägare har tecknat avtal om försäljning av NordNav Technologies AB till Cambridge Silicon Radio plc. NordNav Technologies grundades 2002 och är tillverkare av mjukvaruprodukter till mobil GPS. Försäljningen av NordNav Technologies uppgår till ett värde av MUSD 75.
 
Vinge agerade rådgivare till säljarna och företrädare från Vinge var Johan Winnerblad, Claes Henriksson, Sara Hedblom och Johan Larsson.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025