Uppdrag

Barclays Bank Plc och FöreningsSparbanken AB går samman i ett joint venture

26 april 2005

FöreningsSparbanken och engelska Barclays Bank har beslutat att bilda ett gemensamt bolag som ska marknadsföra och distribuera kreditkort på den nordiska marknaden. Bolaget kommer att samägas av FöreningsSparbanken och Barclays, där FöreningsSparbanken har 60 procent av rösterna och Barclays har 40 procent. Bildandet av det nya bolaget erfordrar myndigheternas godkännande.

Vinge representerade Barclays Bank plc. Ansvarig delägare var Michael Wigge som biträddes av Ulrich Ziche och Dan Hanqvist.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025