Uppdrag

Glitnir banki hf. förvärvar Fischer Partners Fondkommision

21 juli 2006

Glitnir banki hf., tidigare Íslandsbanki hf., köper Fischer Partners för cirka 425Mkr. Köpeskillingen på cirka 425 MSEK, som betalas vid slutförandet av transaktionen, utgörs av 380 MSEK för Fischers aktiekapital samt 45 MSEK för återbetalning av skulder till Invik.

Vinge var rådgivare till Glitnir banki hf. Företrädare från Vinge var Michael Wigge, David Aversten, Mattias Hållberg och Dan Hanqvist.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025