Uppdrag

Kapitalanskaffning i Bynk

25 februari 2019 M&A

Vinge har biträtt Bynk och dess ägare i samband med kapitalanskaffning om ca. 500 milj kr.

De nuvarande huvudägarna Schibsted och LMK deltar i emissionen. Bynk erbjuder lån på upp till 300 000 kronor som förmedlas via bolagets sajt eller 
mobilapp.

Vinges team bestod bl.a. av Johan Winnerblad, Johan Larsson, Emma Stuart-Beck, Albert Wållgren och Rasmus Perdahl. 
 

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025