Uppdrag

LB Icon och Framfab går samman

20 juli 2006

Det nya bolaget kommer att ha fortsatt fokus på konsultverksamhet inom interaktiv marknadsföring, design, kommunikation, varumärkesbyggande och teknologi. Företagen har ett sammanlagt börsvärde om cirka 3 miljarder kronor och den nya koncernen kommer att ha 1200 anställda, fördelade på 10 länder.

Vinge agerade rådgivare åt Framfab. Företrädare från Vinge var Carl Gustaf De Geer, Göran Nyström, Mattias Friberg och Hillevi T. Myhre.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025