Uppdrag

Saab och Denel bildar nytt bolag i Sydafrika

21 juli 2006

Saab och sydafrikanska Denel har signerat ett avtal om bildandet av ett nytt bolag i Sydafrika, med verksamhet inom aerostructures (flygplansstruktur). Bolaget kommer att konkurrera på den internationella marknaden för civil och militär flygplansstruktur och kommer inledningsvis att ägas till 20% av Saab och 80% av Denel.

Vinge agerade rådgivare till Saab. Företrädare från Vinge var Olle Rislund och Emma Trogen.

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025