Uppdrag

Vinge biträdde Catena vid försäljning av fastigheter för 235 Mkr

4 april 2007

Catena säljer 6 fastigheter belägna i Trelleborg, Skara, Skövde, Falköping, Eskilstuna och Strängnäs till skotska Kenmore Property Group. Genom försäljningen avyttrar Catena samtliga fastigheter belägna utanför de fyra prioriterade tillväxtregionerna i Norden: Stockholm, Göteborg, Öresund och Oslo.

Vinge var rådgivare till Catena vid försäljningen och företrädare från Vinge var Magnus Pauli och Daniel Ericsson.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025