Uppdrag

Vinge biträdde Morgan Stanley i samband med Volkswagens bud på Scania

5 juni 2014

Morgan Stanley var tillsammans med Deutsche Bank finansiella rådgivare till den oberoende kommittén i Scanias styrelse i anslutning till Volkswagens uppköpserbjudande avseende Scania.
 
Vinge biträdde Morgan Stanley. Vinges team bestod av delägarna Göran Nyström, Peter Bäärnhielm och Erik Sjöman.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025