Uppdrag

Vinge biträder ägarna av Qstar Försäljning AB och Card Network Solutions Europe AB i samband med försäljning till DCC Energi Sweden AB

17 juli 2014

Vinge biträder ägarna av Qstar Försäljning AB och Card Network Solutions Europe AB (CNS) i samband med försäljning av bolagen till DCC Energi Sweden AB. Qstar Försäljning har drygt 400 bensin- och dieselstationer runt om i Sverige under varumärkena ”Qstar”, ”Bilisten” och ”Pump”. CNS tillhandahåller affärssystem och kortlösningar för petroleum- och drivmedelsindustrin. Qstar Försäljning är den femte största bensinstationskedjan i Sverige med en omsättning om ca. 2,000 mkr under 2013 och en årlig försäljning om ca. 300 miljoner liter petroleumprodukter. Försäljningen slutfördes den rum den 9 maj 2014.

Vinges team har bestått av bl.a. delägare Johan Göthberg och biträdande juristerna Peter Sundgren, Karl Hahtovirta och Louise Nordkvist (M&A), Johan Cederblad (miljörätt), Fredrik Gustafsson (arbetsrätt) och Grant McKelvey (EU- och konkurrensrätt) samt projektassistent Pernilla Warg.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025