Uppdrag

Vinge biträder ägarna av Soft Goat i samband med Stella Capitals majoritetsinvestering i bolaget

Vinge företräder grundarna och övriga aktieägare av Soft Goat AB i samband med Stella Capital AB:s majoritetsinvesting i bolaget.

Soft Goat AB grundades 2011 och är verksamt inom försäljning av kläder under varumärket Soft Goat. Grundarna kommer fortsatt vara verksamma i sina nuvarande roller i utvecklingen av Soft Goat AB.

Vinges team bestod av Joacim Rydergård, Clara Sohlberg och Philip Moré.

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025