Uppdrag

Vinge biträder Alecta vid investering i Stena Renewable

1 april 2021 M&A Miljörätt

Vinge har biträtt Alecta vid en investering om totalt 1,6 miljarder kronor i Stena Renewable AB, varav 600 miljoner kronor kommer att investeras under en femårsperiod.

Investeringen är Alectas första direktinvestering i grön energiproduktion och Alecta kommer efter affärens fullföljande att äga 20 procent av aktierna i Stena Renewable. Övriga aktieägare i bolaget är Stena Adactum, AMF och Norges största pensionsbolag, KLP.

Stena Renewable projekterar, bygger och förvaltar vindparker. Bolaget har idag 115 vindkraftverk fördelade på åtta vindkraftparker i Sverige.

Vinges team bestod i huvudsak av Filip Öhrner, Peter Sundgren, Manne Bergström, Carl Fredrik Wachtmeister (M&A) och Johan Cederblad (Miljörätt/Fastighetsrätt).

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025