Uppdrag

Vinge biträder enterstore i samband med förvärvet av Miss Mary of Sweden

Enterstore a.s., ägt av Hartenberg Holding, har ingått avtal med Scope Growth III L.P. om förvärv av Swedish Bra Holding AB, Miss Mary of Sweden. Miss Mary är verksamt med design, tillverkning och försäljning av damunderkläder med ca 90 procent av omsättningen inom e-handel. Enterstore är en e-handelskoncern bestående av portföljbolag med ledande varumärken inom nischbranscher.

Vinges team utgörs huvudsakligen av Anders Strid, Petronella Hallberg (projektledare), Amelia Rihs (M&A), Anna Palmérus (konkurrensrätt), Anders Leissner (sanktioner och försäkring), Michaela Örtberg (GDPR och IT), Aleksandar Bajic (kommersiella avtal), Sofia Haggren (finansiering) och Amanda Stoltz (projektassistens och VDR). Walless OÛ har biträtt med legal rådgivning avseende estnisk rätt.

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025