Uppdrag

Vinge biträder EQT Infrastructure II i samband med Hector Rail-koncernens försäljning av GB Railfreight

23 september 2019 M&A

GB Railfreight förvärvades i november 2016 av EQT Infrastructure II genom dess befintliga svenska portföljbolag Hector Rail, och är den tredje största järnvägsfraktsoperatören i Storbritannien med en omsättning överstigande 200 miljoner GBP.

GB Railfreight är ett av de snabbast växande bolagen inom järnvägssektorn i Storbritannien och transporterar varor samt tillhandahåller tjänster till en bred kundkrets.

Vinge har biträtt EQT Infrastructure II i samband med omstruktureringen av Hector Rail‑koncernen samt i samband med försäljningen av dess UK‑dotterbolag GB Railfreight.

Closing av transaktionen förväntas genomföras i mitten av oktober 2019.

Vinges team bestod av Daniel Rosvall, Karl Klackenberg, Hannes Pettersson och Milad Kamali.

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025