Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden i samband med investering i Garantibil

20 december 2013

Industrifonden har investerat tio miljoner kronor i Garantibil, en e-handelsplats för begagnade bilar. I emissionen på totalt trettio miljoner kr deltar också Bonnier och privata investerare. Pengarna ska användas till marknadsintroduktion och expansion med primärt fokus på den svenska marknaden.

Garantibil erbjuder en helt ny e-handelsplats för att köpa och sälja begagnade bilar. Alla bilar som säljs via Garantibil är besiktigade och testade av rikstäckande opartiska bilprovare samt är försedda med två års begagnad-bilgaranti och två månaders helförsäkring.

Hela affären görs upp via internet i en enkel och helautomatiserad process via Garantibils e-handelsplats. Ambitionen är att erbjuda kunderna en trygg och opartisk bilaffär där det är lättare att sälja och säkrare att köpa begagnad bil.

Garantibil lanserar sin tjänst under första kvartalet 2014.

Från Vinge biträdde Johan Larsson och Johan Mattsson.

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025