Uppdrag

Vinge biträder ITAB vid förvärv av HMY

26 september 2024

ITAB Shop Concept AB (publ) har träffat avtal avsett att leda till förvärv av Financière HMY för 320 miljoner euro. Transaktionen finansieras med en ny långfristig kreditfacilitet om 255 miljoner euro samt en riktad nyemission om cirka 867 miljoner kronor genomförd genom ett accelererat bookbuildingförfarande.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025