Uppdrag

Vinge biträder JCE och Tequity i budet på Cybercom

2 november 2015

Viltor AB, ett bolag ägt av JCE Group Aktiebolag och Tequity AB, har lämnat ett rekommenderat offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Cybercom Group AB (publ). Erbjudandet innebär att Cybercom värderas till cirka 541 miljoner kronor.
 
Vinge biträder budgivarna. Vinges team leds av Magnus Pauli (M&A) och Erik Sjöman (kapitalmarknad och publik M&A) och har i övrigt huvudsakligen bestått av Jo-Anna Nordström, Natalie Bäck och Malte Hedlund (kapitalmarknad  och publik M&A), Anna Palmérus och Karin Wisenius (konkurrensrätt) samt Mikael Ståhl (finansiering).

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025