Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Frictape

2 oktober 2019 M&A

Lagercrantz Group har förvärvat aktierna i det finska bolaget Frictape Net Oy och i det estniska bolaget Frictape Net Oü.

Bolagen är ledande leverantörer av säkerhetsprodukter till helikopterplattformar, primärt offshore, runt om i världen.  

Frictape har en årlig omsättning om ca 7 M€, med god lönsamhet

Vinges team som har biträtt Lagercrantz Group bestod i huvudsak av Johan Winnerblad och Matthias Pannier.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025