Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Letti

12 september 2023 M&A

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i norska Letti AS. Letti är ledande tillverkare av installations- och fästmaterial för kablar och kabelrör.

Vinge, genom Johan Winnerblad, och den norska advokatbyrån Wiersholm har biträtt Lagercrantz Group vid förvärvet.

Läs klientens pressmeddelande här.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025