Uppdrag

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna obligationer och återköpserbjudande

21 september 2023 Bank och finans

Vinge biträder Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 500 miljoner (inom en ram om SEK 600 miljoner kronor) och i samband med bolagets parallella återköpserbjudande till investerare i dess tidigare emitterade obligationer med förfall under 2024.

Nordea Bank Abp, Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S, Danmark, Sverige Filial agerade joint bookrunners och dealer managers i transaktionen.

Emissionslikviden från den nya obligationen ska, i enlighet med Stendörrens gröna finansieringsramverk, användas för att refinansiera Stendörrens gröna fastighetsbestånd och finansiera återköpserbjudandet. Obligationerna ska enligt villkoren upptas till handel på Nasdaq Stockholms lista för gröna obligationer. Obligationerna har en löptid om 3,25 år och emitterades med en ränta på STIBOR 3m + 525 baspunkter.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda, Felix Möller och August Ahlin.

 

 

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025