Uppdrag

Vinge biträder vid förvärvet av Domtars Personal Care verksamhet

Vinge har varit svenskt ombud och tillsammans med Ropes & Gray LLP samt Baker Botts LLP biträtt American Industrial Partners i samband med förvärvet av Domtars Personal Care-verksamhet om $920 miljoner, med förbehåll för sedvanliga justeringar.

Domtar är en ledande aktör inom tillverkning och distribution av ett brett spektrum av produkter baserade på papper och pappersmassa, däribland specialmassa och hygienprodukter. Domtar har cirka 8 800 anställda och säljer sina produkter i över 50 länder. American Industrial Partners är ett riskkapitalbolag inriktat på att köpa och utveckla industriella aktörer med verksamhet i USA och Kanada. Läs Domtars Personal Care verksamhets pressrelease här.

Vinges team bestod av bland andra Christina Kokko, Ulrich Ziche, Vilhelm Rondahl och Olivia Belding (M&A), Lova Unge (Commercial Agreements), Karin Gynnerstedt (arbetsrätt), Karolina Fuhrman, Lina Österberg och Frida Ställborn (fastighet och miljö), samt Nathalie Hughes (VDR-assistent).

Relaterat

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025