Uppdrag

Vinge biträder vid Stendörren Fastigheter AB (publ):s emission och återköp av obligationer

22 januari 2021 Bank och finans

Vinge biträder vid Stendörrens emission av en ny senior och icke säkerställd obligation om SEK 700.000.000 inom ett rambelopp om SEK 1.000.000.000 samt vid Stendörrens återköp av deras tidigare utgivna seniora och icke säkerställda obligationer.

De nyemitterade obligationerna har en löptid om 3.25 år och löper med en ränta om 3 månader STIBOR plus 365 baspunkter. I enlighet med villkoren avses de nyemitterade obligationerna att upptas till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm. Nordea Bank Abp och Swedbank AB (publ) agerade arrangörer, bookrunners och dealer managers i samband med transaktionen. Swedbank AB (publ) agerade även emissionsinstitut.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Lionardo Ojeda och Hannes Pettersson.

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025