Uppdrag

Vinge företrädde Sustainable Transmission Soluitions Group AB (”STS Group”) vid försäljning av samtliga aktier i VSV AB med dotterbolag

2 maj 2023 M&A

VSV AB med dotterbolagen Scandinavian Transmission Service AB, LBM Autoparts AB och Vaihteistokeskus Oy (”Bolagen”) bedriver verksamhet i form av handel och renovering av transmissionsdelar och drivlinekomponenter för fordon.

Vinges team bestod av Wibeke Sorling (Partner, M&A), Jenny Sandlund (Senior Associate, M&A) och Amanda Stoltz.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025