Uppdrag

Vinge företräder Axcel och XPartners vid förvärv av Projektkompaniet

Vinge har företrätt Axcel VII (”Axcel”) och XPartners Samhällsbyggnad (”XPartners”) vid förvärvet av Projektkompaniet i Motala AB (”Projektkompaniet”).

Projektkompaniet är ett byggkonsultföretag med inriktning mot projekt- och byggledning, arkitektprojektering, storköksprojektering och konstruktion. Bolaget profilerar sig mot investeringsprojekt och erbjuder tjänster i alla skeden i byggprocessen där huvudsegmenten är inom offentliga och kommersiella projekt.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Christina Kokko tillsammans med Carl Fredrik Wachtmeister, Gustav Persson och Alexander Rüdén (M&A), August Ahlin (bank och finans), Clara Klingspor (Entreprenadrätt) samt Cecilia Loctander (Transaction Support Coordinator).

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025