Uppdrag

Vinge företräder Axcel och XPartners vid förvärvet av P O Andersson

14 februari 2024 M&A Fastigheter och Entreprenad

Vinge har företrätt Axcel VII (”Axcel”) och XPartners Samhällsbyggnad (”XPartners”) vid förvärvet av P O Andersson Konstruktionsbyrå Aktiebolag AB (”P O Andersson”).

P O Andersson sysselsätter ett 20-tal civil-, högskole- och gymnasieingenjörer och är verksamma som konsulterande ingenjörer. Uppdragen omfattar i huvudsak projektering av anläggningar för olika system såsom luftbehandling, kyla, värme, vatten och avlopp, samt ramhandlingar för styr- och övervakning samt sprinkel. P O Andersson etablerades för över 40 år sedan och har omfattande erfarenheter av planering och projektering av olika typer av byggnadsprojekt och arbetar med kommersiella och offentliga lokaler, industrier, energicentraler och bostadsbyggande.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Christina Kokko tillsammans med Karl Klackenberg, Carl Fredrik Wachtmeister, Gustav Persson, Egil Svensson, Sara Passandideh, Filip Magnusson och Alexander Rüdén (M&A) och Clara Klingspor (Entreprenadrätt) samt Cecilia Loctander (Transaction Support Coordinator).

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025