Uppdrag

Vinge företräder Balticgruppen AB vid fastighetsaffär med Västerbottens-Kurirens AB

21 september 2009

Vinge företräder Balticgruppen AB vid bildandet av ett gemensamt fastighetsbolag i Umeå tillsammans med Västerbottens-Kurirens AB.  Det nya bolaget, Fastighetsbolaget Kuriren AB, kommer att ägas till lika delar av Balticgruppen AB och Västerbottens-Kurirens AB. Såväl Balticgruppen AB som Västerbottens-Kurirens AB säljer in fastigheter till det gemensamma bolaget som bl a kommer att innehålla Umedalsparken, Vita Husen, VK-Huset, Uminova-husen, Patienthotellet Björken och Vårdvetarhuset, alla belägna i Umeå. Totalt kommer det nya bolaget äga fastigheter med en totalyta på 130.000 kvadratmeter. Tillträde kommer att äga rum i januari 2010.  Fastigheterna kommer att förvaltas av Balticgruppen Fastighet AB på uppdrag av Fastighetsbolaget Kuriren AB.
 
Delägarna Jan Widlund och Patrick Forslund  tillsammans med bland andra biträdande juristen Jenny Dangré företräder Balticgruppen AB. Delägare Lennart Larsson och  biträdande juristen Johan Norström biträder med skatterättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025