Uppdrag

Vinge företräder FCG i samband med förvärvet av Algorithmica Research

Vinge har företrätt Bridgepoint och FCG i samband med förvärvet av Algorithmica Research AB, en mjukvaruleverantör av lösningar för finansiell riskhantering och kvantitativ finansiell analys för aktörer inom finanssektorn.

FCG, ledande experter inom Governance, Risk & Compliance (“GRC”) i norra Europa med lång erfarenhet av att förse finans- och försäkringssektorn med nya kundcentrerade tjänster, ökar med förvärvet sin teknikkompetens och sitt mjukvaruerbjudande.

Vinges team bestod huvudsakligen av delägare Daniel Rosvall med de biträdande juristerna Michaela Cronemyr, Fredric Reissmüller, Carl Fredrik Wachtmeister (M&A), Lisa Hörnqvist (Kommersiella avtal), Lisa Ullman (Arbetsrätt) och Nathalie Hughes (VDR-assistent) samt delägare Albert Wållgren med de biträdande juristerna Josefine Lanker och Hannes Pettersson (finansiering).

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025