Uppdrag

Vinge företräder Hansa Medical i samband med riktad nyemission

Styrelsen för Hansa Medical har beslutat att genomföra en riktad nyemission av stamaktier, under förutsättning av bolagsstämmas efterföljande godkännande, varigenom Hansa Medical tillförs cirka 545 miljoner kronor före emissionskostnader.

Emissionen riktas till ett antal utvalda internationella och svenska långsiktiga institutionella investerare samt internationella sektorspecialistfonder, på grundval av en accelererad bookbuilding-process genomförd av Evercore, RBC Capital Markets och SEB.
 
Hansa Medical är ett biopharmabolag som utvecklar innovativa immunmodulerande enzymer för behandling av transplantation och akuta autoimmuna sjukdomar. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stockholm.
 
Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Erik Sjöman, Joakim Hagberg, Sabina Börjesson och Ramin Baradaran.

 

Relaterat

Vinge biträder Dignitana i budet från Paxman

Paxman AB (publ) har lämnat ett uppköpserbjudande till aktieägarna i Dignitana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Dignitana till cirka 153 miljoner kronor.
24 mars 2025

Vinge har biträtt Boliden i samband med en riktad nyemission om cirka 3,75 miljarder kronor

Vinge har biträtt Boliden AB i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 3,75 miljarder kronor före transaktionskostnader.
21 mars 2025

Vinge företräder EQT i samband med dess EUR 890 miljoner försäljning av Dellner Couplers till Wabtec

Vinge företräder tillsammans med Milbank EQT VIII-fonden (”EQT”) vid dess försäljning av Dellner Couplers (”Dellner”), en ledande leverantör av tåganslutningssystem för passagerartåg, till Wabtec Corporation (ett Fortune 500-bolag noterat på New York Stock Exchange, NYSE: WAB). Transaktionen värderar Dellner till cirka 890 miljoner euro. Transaktionen är föremål för sedvanliga villkor och myndighetsgodkännanden.
19 mars 2025