Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med avyttring av samtliga aktier i barnskobolaget Vincent

28 juni 2013

Vinge företräder Industrifonden i samband med avyttring av samtliga aktier i barnskobolaget Vincent Shoe Store Sweden AB, som designar och säljer en komplett kollektion av barnskor under eget varumärke. Köpare är Wonderful Times Group AB (publ), en av Nordens ledande distributörer av barnprodukter. Enligt avtalet skall förvärvet ske genom en apportemission om 18 miljoner aktier i Wonderful Times, villkorat av att en extra bolagsstämma fattar beslut om emission av betalningsaktierna. Vincent Shoe Store Sweden AB ägs idag i huvudsak av Kattvik Financial Services AB och Industrifonden, som genom affären därmed kommer att bli betydande ägare i Wonderful Times.

Från Vinge biträdde biträdande jurist Jonas Johansson. Ansvarig delägare var Johan Larsson.

Relaterat

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.
30 januari 2025

Vinge biträder ABGSC i samband med EQL Pharmas första obligationsemission

Vinge biträder ABG Sundal Collier i samband med EQL Pharma AB (publ) (”EQL”) första emission av seniora säkerställda obligationer om 350 000 000 SEK inom ett ramverk om upp till 700 000 000 SEK.
24 januari 2025

Vinge företräder majoritetsaktieägarna Altor, Telia Company, Time For Growth och Zenith VC i försäljningen av aktier i Marshall Group

Vinge företräder majoritetsaktieägarna Altor, Telia Company, Time For Growth och Zenith VC i samband med försäljningen av aktier i Marshall Group AB (publ) (”Marshall Group”) till HongShan Group, tidigare känt som Sequoia China. Marshall-familjen kommer fortsatt att vara ägare i Marshall Group.
24 januari 2025