Uppdrag

Vinge företräder Internationella Engelska Skolan i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm

29 september 2016

Vinge företräder Internationella Engelska Skolan i Sverige Holdings II AB (publ) (”IES”) i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 19 september 2016 och första handelsdag på Nasdaq var den 29 september 2016. Priset i erbjudandet var 52 SEK per aktie, vilket motsvarar ett marknadsvärde för det totala antalet aktier i bolaget om 2 083 MSEK. Det totala värdet av erbjudandet uppgick till 599 MSEK under antagandet om att övertilldelningsoptionen utnyttjas i sin helhet. Inga aktier eller andra värdepapper emitteras av IES i samband med erbjudandet.  

IES är en av de ledande fristående aktörerna inom utbildning i Sverige med cirka 21 400 elever fördelat på 30 skolor vid skolstarten för läsåret 2016/17 med elever från mer än 50 procent av landets kommuner. IES bedriver skolverksamhet från årskurs 1 i grundskolan till och med gymnasiets tredje årskurs. Huvuddelen av verksamheten bedrivs för elever i årskurs 4 till 9, vad som internationellt benämns ”middle school”. Inom grundskolan är IES den ledande enskilda huvudmannen sett till antalet elever samt driver 9 av de 10 största friskolorna i Sverige.  

Vinges team bestod huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Jo-Anna Nordström, Nils Fredrik Dehlin, André Isacson och Ludvig Berke. Louise Brorsson Salomonson och Helena Håkansson biträdde avseende finansieringsfrågor, och Henrik Wastensson biträdde avseende skattefrågor.

Relaterat

Vinge biträder Dignitana i budet från Paxman

Paxman AB (publ) har lämnat ett uppköpserbjudande till aktieägarna i Dignitana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Dignitana till cirka 153 miljoner kronor.
24 mars 2025

Vinge har biträtt Boliden i samband med en riktad nyemission om cirka 3,75 miljarder kronor

Vinge har biträtt Boliden AB i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 3,75 miljarder kronor före transaktionskostnader.
21 mars 2025

Vinge företräder EQT i samband med dess EUR 890 miljoner försäljning av Dellner Couplers till Wabtec

Vinge företräder tillsammans med Milbank EQT VIII-fonden (”EQT”) vid dess försäljning av Dellner Couplers (”Dellner”), en ledande leverantör av tåganslutningssystem för passagerartåg, till Wabtec Corporation (ett Fortune 500-bolag noterat på New York Stock Exchange, NYSE: WAB). Transaktionen värderar Dellner till cirka 890 miljoner euro. Transaktionen är föremål för sedvanliga villkor och myndighetsgodkännanden.
19 mars 2025