Uppdrag

Vinge företräder Litorina Kapital vid förvärv av Björnkläder

6 december 2010

Litorina Kapital förvärvar 100 procent av aktierna i Björnkläder AB från Davis Service Group Plc.

Björnkläder är Sveriges ledande leverantör av yrkeskläder och utrustning för personligt skydd med nationell täckning via sina Grollsbutiker. Bolaget omsatte ca 480 miljoner kronor 2009 och har ca 185 anställda.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad och delägare Maria-Pia Hope tillsammans med bland andra biträdande juristerna Jonas Johansson, Paul Dali och Johan Mattsson. Biträdande juristen Peter Alstergren biträdde med konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025