Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Onventis i samband med förvärvet av Spendency AB

Spendency, som grundades 2015 med huvudkontor i Stockholm, har vuxit till en ledande leverantör av spendanalys.

Kopplad direkt till kundens affärssystem och/eller inköpssystem hjälper Spendency sina kunder att samla in, berika och normalisera leverantörsdata. Spendency har en bred kundbas med mer än 100 kunder och över 1 500 användare. Genom förvärvet expanderar Onventis sitt produkterbjudande inom spendanalys.

Vinges team bestod av Filip Öhrner och Eléonore Friberg (M&A), Ebba Svenburg (Arbetsrätt), Karl-Hugo Engdahl (Avtal), Karolina Fuhrman (GDPR/IT), Arvid Axelryd (IP) och Jessica Henning (VDR).

 

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025