Uppdrag

Vinge företräder Main Capital Partners vid förvärvet och förvärvsfinansieringen av King Software

27 maj 2022 Bank och finans M&A

Vinge har biträtt Main Capital Partners och dess portföljbolag Björn Lundén med dess förvärv och förvärvsfinansiering av King Software och dess dotterbolag. King Software är en holländsk mjukvaru-koncern primärt verksamma inom innovativa SaaS-lösningar.

Finansieringen bestod av ett kreditfacilitetsavtal, inklusive både förvärvs- och revolverande faciliteter, med Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) som långivare.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Arvid Weimers, Axel Jansson och Calle Tengwall Pagels (Banking and finance) samt Jonas Johansson, Per Kling och Elias Bohlin (M&A).

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025