Uppdrag

Vinge företräder OMX vid skapandet av världens främsta börs- och teknologiföretag

29 maj 2007

Vinge företräder OMX vid det rekommenderade samgåendet mellan OMX och NASDAQ som idag har offentliggjorts. Samgåendet kommer att genomföras genom ett offentligt uppköpserbjudande med betalning i aktier och kontanter från NASDAQ avseende samtliga aktier i OMX. Erbjudandet värderar OMX till 25,1 mdr kronor.

Vinges team omfattar bl.a. Göran Nyström, Erik Sjöman, Maria-Pia Midenbäck, Dain Nevonen, Dan Hanqvist, Johan Karlsson, Kanja Berg, Christian Lindhé, Mattias Schömer och Maria Schultzberg.

 

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025