Uppdrag

Vinge företräder VEF Ltd i samband med koncernens domicilbyte från Bermuda till Sverige

Vinge har företrätt VEF Ltd i samband med processen att byta koncernens domicil från Bermuda till Sverige. Domicilbytet genomförs genom ett så kallat scheme of arrangement enligt bermudiansk rätt, varigenom depåbevis i VEF Ltd. byts mot aktier i det svenska koncernföretaget VEF AB (publ), som efter domicilbytet utgör det nya moderföretaget i koncernen. Aktierna i VEF AB (publ) noteras på Nasdaq First North Premier Growth Market.

VEF Ltd är ett investmentbolag vars syfte är att investera i bolag i ett tidigt skede som erbjuder moderna finansiella tjänster i tillväxtmarknader. VEF fokuserar på stora tillväxtmarknader och investerar över hela spektrat av finansiella tjänster inklusive betalningar, kreditgivning, mobila lösningar och förmögenhetsförvaltning.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Martin Boström och Anna Svensson (Kapitalmarknad och Publik M&A) och Maria Schultzberg (Skatt).

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025