Uppdrag

Vinge har biträtt AMF Pensionsförsäkring i samband med ingående av avtal om att förvärva 89,9% av Bergvik Skog Öst från BillerudKorsnäs Skog & Industri

24 juni 2019 M&A

Vinge biträder AMF Pensionsförsäkring AB vid förvärv av 89,9% av aktierna i BSÖ Holding AB, ägare av Bergvik Skog Öst AB, från BillerudKorsnäs Skog och Industri Aktiebolag.

Bolaget värderas till 12,2 miljarder kronor på kassa- och skuldfri basis och omfattar totalt 363 000 hektar mark varav 295 000 hektar är produktiv skogsmark huvudsakligen belägen i mellersta Sverige. Som en del av transaktionen ingås långsiktiga avtal med BillerudKorsnäs för leverans av virke. Investeringen är AMF:s första direktinvestering i skog.

Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Carl Sander och Vilhelm Rondahl (M&A), Assur Badur och Karolina Cohrs (Real Property), Thomas Sjöberg och Johan Cederblad (Environment) samt Mathilda Persson (Commercial Agreements och IT).

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025