Uppdrag

Vinge har biträtt Avanza Bank i samband med noteringen av dess förlagslån på Nasdaq Stockholm

9 november 2016

Nasdaq Stockholm har godkänt Avanza Banks ansökan om upptagande till handel av ett förlagslån om 100 miljoner kronor med en löptid på tio år. Prospektet offentliggjordes den 27 januari 2016 och första dag för handel var den 3 februari 2016. Vinge biträdde Avanza Bank.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson och André Isacson.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025