Uppdrag

Vinge har biträtt Hans Andersson Recycling vid förvärvet av Allfrakt

15 maj 2017 M&A

Vinge har biträtt Hans Andersson Recycling Group AB i samband med förvärvet av samtliga aktier i Allfrakt AB och dess dotterbolag Högsbo Transport AB och ReWest AB.

Allfrakt AB har en omsättning om cirka 170 miljoner kronor och har drygt 100 anställda. Allfrakt AB är verksamt främst i storstadsregionen i Göteborg med kontor och anläggning i Mölndal, söder om Göteborg. Allfrakt hanterar årligen 70 000 ton avfall.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av Anders Strid, Frida Bäckegren och Camilla Andersson.

Relaterat

Vinge biträder Dignitana i budet från Paxman

Paxman AB (publ) har lämnat ett uppköpserbjudande till aktieägarna i Dignitana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Dignitana till cirka 153 miljoner kronor.
24 mars 2025

Vinge har biträtt Boliden i samband med en riktad nyemission om cirka 3,75 miljarder kronor

Vinge har biträtt Boliden AB i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 3,75 miljarder kronor före transaktionskostnader.
21 mars 2025

Vinge företräder EQT i samband med dess EUR 890 miljoner försäljning av Dellner Couplers till Wabtec

Vinge företräder tillsammans med Milbank EQT VIII-fonden (”EQT”) vid dess försäljning av Dellner Couplers (”Dellner”), en ledande leverantör av tåganslutningssystem för passagerartåg, till Wabtec Corporation (ett Fortune 500-bolag noterat på New York Stock Exchange, NYSE: WAB). Transaktionen värderar Dellner till cirka 890 miljoner euro. Transaktionen är föremål för sedvanliga villkor och myndighetsgodkännanden.
19 mars 2025