Vinge har biträtt Mitsubishi Electrics europeiska dotterbolag Mitsubishi Electrics B.V. i samband med dess förvärv av AQS Produkter AB, en distributör av produkter för komfort-, process- och IT-kylning samt värmepumpar i Sverige.
Genom förvärvet stärker Mitsubishi Electric sin närvaro på svenska marknaden för klimat- och kylaggregat samt olika typer av värmepumpar.
DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.