Uppdrag

Vinge har biträtt Pandox i samband med en riktad nyemission om cirka 3 miljarder kronor

Vinge har biträtt hotellfastighetsbolaget Pandox i samband med en riktad nyemission av 16 350 000 B aktier, varigenom Pandox tillförs cirka 3 miljarder kronor.

Teckningskursen fastställdes till 186,50 kronor per aktie genom ett så kallat accelerated book building förfarande. Emissionen riktades till cirka 130 svenska och internationella institutionella investerare. Syftet med emissionen är att öka den finansiella flexibiliteten för nya förvärv samt ytterligare stärka bolagets konkurrenskraft på den internationella hotellfastighetsmarknaden.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Nils Fredrik Dehlin och Hampus Olsson.

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025