Uppdrag

Vinge har biträtt Pareto Securities AB och Nordea Bank AB (publ) i samband med ett obligationslån om upp till 150 MEUR

18 april 2017 Bank och finans

Vinge har biträtt Pareto Securities AB och Nordea Bank AB (publ) i samband med ett obligationslån om upp till 150 MEUR som emitterades av Cembrit Group A/S den 20 mars 2017.  

Pareto Securities AB och Nordea Bank AB (publ) har varit joint bookrunners. Lånet löper på fyra år och har en ränta om 3-månaders Euribor samt en räntemarginal om 5,50 procentenheter.

Emissionslikviden kommer att användas för refinansiering av existerande skuld och för allmänna verksamhetsändamål. Cembrit Group A/S kommer att ansöka om notering av obligationslånet på Nadaq Stockholm.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, André Isacson och Lionardo Ojeda.

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025