Uppdrag

Vinge har biträtt Pareto Securities AB och Nordea Bank AB (publ) i samband med ett obligationslån om upp till 150 MEUR

18 april 2017 Bank och finans

Vinge har biträtt Pareto Securities AB och Nordea Bank AB (publ) i samband med ett obligationslån om upp till 150 MEUR som emitterades av Cembrit Group A/S den 20 mars 2017.  

Pareto Securities AB och Nordea Bank AB (publ) har varit joint bookrunners. Lånet löper på fyra år och har en ränta om 3-månaders Euribor samt en räntemarginal om 5,50 procentenheter.

Emissionslikviden kommer att användas för refinansiering av existerande skuld och för allmänna verksamhetsändamål. Cembrit Group A/S kommer att ansöka om notering av obligationslånet på Nadaq Stockholm.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, André Isacson och Lionardo Ojeda.

Relaterat

Vinge biträder Dignitana i budet från Paxman

Paxman AB (publ) har lämnat ett uppköpserbjudande till aktieägarna i Dignitana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Dignitana till cirka 153 miljoner kronor.
24 mars 2025

Vinge har biträtt Boliden i samband med en riktad nyemission om cirka 3,75 miljarder kronor

Vinge har biträtt Boliden AB i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 3,75 miljarder kronor före transaktionskostnader.
21 mars 2025

Vinge företräder EQT i samband med dess EUR 890 miljoner försäljning av Dellner Couplers till Wabtec

Vinge företräder tillsammans med Milbank EQT VIII-fonden (”EQT”) vid dess försäljning av Dellner Couplers (”Dellner”), en ledande leverantör av tåganslutningssystem för passagerartåg, till Wabtec Corporation (ett Fortune 500-bolag noterat på New York Stock Exchange, NYSE: WAB). Transaktionen värderar Dellner till cirka 890 miljoner euro. Transaktionen är föremål för sedvanliga villkor och myndighetsgodkännanden.
19 mars 2025