Uppdrag

Vinge har biträtt Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) vid uppmärksammat principavgörande i idrottens skiljedomstol, CAS

28 februari 2025 Tvistlösning

Vinge företrädde SOK i medialt uppmärksammat och principiellt mycket viktigt skiljeförfarande gällande uttagningarna till OS i Paris. I målet fastslog CAS att SOK:s uttagningsregler för de olympiska spelen är fullt tillåtna.

Dagarna före invigningen av de olympiska spelen i Paris avgjordes ett brådskande skiljeförfarande i idrottens skiljedomstol, CAS, där ett antal idrottare överklagade Sveriges Olympiska Kommittés (SOK) beslut att inte ta ut dem till OS i Paris.

Efter ett mycket snabbt skiljeförfarande dömde CAS till SOK:s fördel den 26 juli 2024, samma dag som OS-invigningen, men utan att redovisa några skäl för sitt beslut.

Nu har CAS meddelat sina domskäl. I ett vägledande principavgörande för den internationella idrottsrörelsen slår CAS nu fast att nationella olympiska kommittéer får tillämpa egna, striktare uttagningskriterier än de internationella kvalgränser och kvalificeringsregler som internationella idrottsförbund (t.ex. World Aquatics, World Athletics, osv.) satt upp, vilket var målets huvudfråga.

CAS bekräftar därmed att de uttagningsregler som SOK tillämpade inför spelen i Paris är förenliga med The Olympic Charter, det högst stående regelverket för den olympiska rörelsen. SOK har publicerat följande pressmeddelande.

CAS är ett internationellt organ med säte i Schweiz som hanterar tvister inom idrotten, däribland frågor om spelarövergångar, sponsorkontrakt, doping och andra disciplinfrågor.

Vinge har samarbetat med SOK sedan 2016 och inledde 2020 ett långsiktigt partnerskap med Sveriges Paralympiska Kommitté (SPK) som officiell affärsjuridisk rådgivare, läs mer här.

Vinges team i tvisten i CAS bestod av James Hope, Nils Ivars och Sebastian Saadieh.

Relaterat

Vinge biträder Dignitana i budet från Paxman

Paxman AB (publ) har lämnat ett uppköpserbjudande till aktieägarna i Dignitana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Dignitana till cirka 153 miljoner kronor.
24 mars 2025

Vinge har biträtt Boliden i samband med en riktad nyemission om cirka 3,75 miljarder kronor

Vinge har biträtt Boliden AB i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 3,75 miljarder kronor före transaktionskostnader.
21 mars 2025

Vinge företräder EQT i samband med dess EUR 890 miljoner försäljning av Dellner Couplers till Wabtec

Vinge företräder tillsammans med Milbank EQT VIII-fonden (”EQT”) vid dess försäljning av Dellner Couplers (”Dellner”), en ledande leverantör av tåganslutningssystem för passagerartåg, till Wabtec Corporation (ett Fortune 500-bolag noterat på New York Stock Exchange, NYSE: WAB). Transaktionen värderar Dellner till cirka 890 miljoner euro. Transaktionen är föremål för sedvanliga villkor och myndighetsgodkännanden.
19 mars 2025