Uppdrag

Vinge har biträtt Swegon vid förvärv av ABC Ventilationsprodukter AB

13 september 2022 M&A Fastigheter och Entreprenad

Vinge har biträtt Swegon vid förvärv av ABC Ventilationsprodukter AB, en svensk ledande aktör inom takhuvar, ventilationsgaller, spjäll och brandskyddsprodukter.

ABC Ventilationsprodukter grundades 1976, har 90 anställda med huvudkontor och produktion i Borås. Nettoförsäljningen uppgick 2021 till 138 MSEK.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Magnus Pauli, Johanna Hamrefält (M&A), Adam Lowenstein (Fastighet) och Fredrik Löwenclou (M&A).

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025