Uppdrag

Vinge har företrätt Fouriertransform

30 september 2010

Vinge har företrätt Fouriertransform AB som investerar, genom en riktad nyemission, i MaxTruck AB. MaxTruck har tagit fram en ny typ av eldriven truck som bl.a. kan röra sig i alla fyra riktningar (s.k. omnidirectional) från stillastående och rotera runt sin egen axel.

Fouriertransform deltar i nyemissionen tillsammans med bland andra grundaren och VD:n, Conny Lindström. Efter emissionen blir Fouriertransform den näst störste enskilde ägaren.

Utvecklingen av den eldrivna trucken har pågått sedan 2001 och i oktober 2009 presenterades prototypen. Truckens unika rörlighet innebär att den kräver avsevärt mindre utrymme jämfört med konventionella truckar och har därför en betydligt kortare färdväg, vilket bl.a. medför ett mycket bättre utnyttjande av lageryta. 

Fouriertransform är ett statligt venture capital-bolag som, på kommersiella grunder, stödjer innovativa bolag och företagare som kan bidra till att vitalisera svensk fordonsindustri.

Delägaren Bo Adrianzon tillsammans med biträdande juristen Johan Steen har biträtt i förhandlingarna. Biträdande juristerna Adam Weissbach (IP-rätt) och Sarah Khalil har biträtt i due diligence-processen. 

Relaterat

Vinge företräder Baseload Capital i samband med investering från Google

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med att Google genomför en investering i bolaget.
16 april 2025

Vinge biträder Acrinova i samband med avyttring av fastigheter

Vinge biträder Acrinova AB (publ) i samband med dess avyttring av fastigheter med ett underliggande fastighetsvärde om 1,4 miljarder kronor.
15 april 2025

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.
14 april 2025