Uppdrag

Vinge har företrätt iO Group i samband med förvärvet av den digitala webbyrån Triggerfish

Triggerfish är en digital webbyrå baserad i Stockholm som erbjuder tjänster inom WordPress, analys, strategi, design och varumärkesutveckling.

Triggerfish grundades 1999 och har idag 44 anställda.


iO Group är en innovativ digital servicekoncern i Benelux och Norden, som tillhandahåller tjänster för kommunikation och digital transformation.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Pauli, Johanna Hamrefält (Projektledare), Fredrik Löwenclou (M&A), Rebecka Hansson (Arbetsrätt), Oscar Jansson (IP/IT) and Alexander Lindeberg (IP/IT).

 

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025