Uppdrag

Vinge rådgivare i försäljningen av Convatech

7 maj 2008

Vinge har assisterat Bristol-Myers i försäljningen av det amerikanska sårvårdsbolaget Convatec till Nordic Capital och Avista. Köpeskillingen var 25 miljarder kronor.
 
Vinge var rådgivare i den svenska delen av transaktionen och teamet bestod av Christina Kokko, Peter Larsson och Johan Larsson (M&A) och Björn Lindskog och Niclas Bergström (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge företräder Oral Care i samband med förvärvet av den nederländska tandvårdsleverantören De Tandartsengroep (DTG)

DTG driver 31 kliniker och 8 tandtekniska laboratorier i Nederländerna. Oral Care är ett portföljbolag till Axcel VI och driver ett nätverk av tandvårdskliniker i Sverige, Norge och Nederländerna. För att stödja denna expansion går Axcel VII in som aktieägare i Oral Care tillsammans med Axcel VI.
19 februari 2025

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.
17 februari 2025

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025